بورانی اسفناج طرز تهیه

غذاهای ایرانی که بورانی نامیده می‌شوند ترکیبی غنی از سبزی‌ها پخته‌شده و ماست چکیده هستند. آن‌ها به‌طورکلی با استفاده از پیاز سرخ‌شده و گاهی اوقات با گردوی سرخ‌شده تهیه می‌شوند. نائومی دوگاید در رابطه با بورانی اسفناج می‌گوید: “هر وقت من این نوع غذا به‌ویژه وقتی این نوع بورانی اسفناج را تهیه می‌کنم همه شگفت‌زده می‌شوند.”

طرز تهیه بورانی اسفناج

مناسب برای: ۲-۴ نفر

مدت‌زمان آماده‌سازی: ۱۵ دقیقه

مدت‌زمان تهیه: ۱۰ دقیقه

مواد لازم برای بورانی اسفناج

  • حدود یک و نیم پیمانه ماست ساده پرچرب
  • یک کیلو اسفناج
  • حدود دو قاشق غذاخوری روغن آفتابگردان یا روغن‌زیتون
  • یک عدد پیاز متوسط که به‌صورت ورقه‌های نازک برش زده‌شده‌اند
  • یک قاشق چای‌خوری نمک دریایی برای خوشمزه شدن
  • یک قاشق غذاخوری آب

چاشنی‌های اختیاری بورانی اسفناج

  • حدوداً یک قاشق غذاخوری زعفران دم شده
  • حدود دو تا سه قاشق غذاخوری گردوی خردشده و سرخ‌شده

بورانی اسفناج خوشمزه

طرز تهیه بورانی اسفناج

ماست را خشک می‌کنید تا مقدار کمی ماست چکیده به دست آید: ماست را با استفاده از یک الک یا صافی و پارچه نخی یا پنبه‌ای صاف می‌کنید. سپس پارچه را باکمی آب مرطوب می‌کنید. الک یا صافی را روی کاسه‌ای قرار می‌دهید و ماست را اضافه می‌کنید. سپس روی ماست صاف‌شده را به‌آرامی می‌پوشانید و برای سی دقیقه کنار می‌گذارید تا خشک‌شده و به ماست چکیده تبدیل شود.

در همین حال، اسفناج‌ها را از ساقه‌های سخت آن جدا می‌کنید، سپس اسفناج‌ها را به‌طور کامل می‌شویید و چند بار آب آن را عوض می‌کنید و درنهایت اجازه می‌دهید اسفناج‌ها به‌خوبی خشک شوند. آن‌ها را خردکرده و سپس کنار می‌گذارید.

روغن را در یک ماهیتابه سنگین بزرگ روی حرارت متوسط تا زیاد گرم می‌کنید. پیازها را داخل ماهیتابه ریخته و حرارت را تا حد متوسط کم می‌کنید و پیازها را حدود ۵ دقیقه سرخ می‌کنید تا شفاف شده و تغییر رنگ بدهند. سپس پیازها را درون ظرفی ریخته و کنار بگذارید.

حرارت زیر ماهیتابه را زیاد کرده و اسفناج را اضافه کنید، آن را هم بزنید تا در معرض گرما قرار بگیرد. حدوداً نصف فنجان آب اضافه کنید و آن را بپزید. اسفناج‌ها را بچرخانید و آن را فشار دهید تا پس از گذشت ۴ تا ۵ دقیقه به‌خوبی له‌شده و رنگ آن سبز تیره شود. سپس اسفناج را درون کاسه‌ای ریخته تاکمی خنک شود.

وقتی اسفناج به‌قدر کافی خنک شد به‌طوری‌که بتوان آن را در دست گرفت، هر باریک مشت پر را به‌طور کامل فشار دهید تا آب اضافه آن خارج شود.

اسفناج را درون کاسه ریخته و نصف قاشق چای‌خوری نمک به آن اضافه کنید و به‌خوبی آن را مخلوط‌کنید.

حدوداً یک پیمانه ماست چکیده را به کاسه اضافه کنید و سپس باقیمانده نمک که نصف قاشق چای‌خوری باشد و مقداری آب را به ماست اضافه کنید تا ماست چکیده کمی شل شود. (آب آن را برای هدف دیگری کنار بگذارید.) درنهایت ماست را به اسفناج‌ها اضافه کنید و به‌آرامی هم بزنید تاکمی با یکدیگر ترکیب شوند. طوری ماست و اسفناج را به هم نزنید که ترکیبی صاف و یکدست به دست آید و ترکیب رنگ سفید و سبز تیره‌ای به خود بگیرد. بورانی اسفناج را بچشید و اگر لازم بود کمی چاشنی به آن اضافه کنید.

پیازداغ را به آن اضافه کنید و اگر می‌خواهید زعفران دم‌کرده و گردوهای سرخ‌شده را نیز به آن اضافه کنید. حالا می‌توانید بورانی اسفناج خوشمزه خود را بخورید.

بورانی-اسفناج-چیست

زعفران دم‌کرده: وقتی منبع خوبی از زعفران پیدا کردید_ رشته‌های زعفران به‌عنوان زعفران اصیل شناخته می‌شوند_ سپس استفاده کردن از آن را آغاز کنید. شما می‌توانید آن‌ها را به‌طور کامل استفاده کنید اما اگر آن‌ها را پودر کنید طعم و عطر بهتری از زعفران به دست خواهید آورد. اندکی از آن را بردارید و درون یک‌کاسه یا هاون کوچک قرار دهید. چند دانه شکر یا نمک به آن اضافه کنید و از دسته‌هاون یا پشت قاشق استفاده کنید تا رشته‌های زعفران به‌خوبی پودر شوند.

شما می‌توانید زعفران را به‌طور مستقیم به غذا اضافه کنید همچنین می‌توانید ابتدا در مقداری آب جوش آن را خیس کنید. بهترین روش برای اینکه طعم و رنگ خوبی به دست آورید – به‌ویژه اگر برای طعم و رنگ دادن به برنج پخته از زعفران استفاده می‌کنید – خیساندن آن در آب جوش است. نسبت‌ها کمی دست و دلبازانه است برای ¼ قاشق چای‌خوری زعفران بهتر است از ¼ پیمانه آب جوش استفاده کنید.

بورانی اسفناج شما آماده است.نوش جان!

اگر همین حالا هوس این مزه هیجان انگیز را کرده‌اید ، مزبار بورانی اسفناج را در ظروف نیم ، یک و دو کیلویی و هم چنین در سینی مزه میکس ایرانی ،برایتان مهیا کرده است.

با خرید فینگر فود، انواع مزه و سالاد از مزبار ( مزه بار ) بهترین‌ها را برای پذیرایی از مهمانانتان فراهم کنید .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید