قاشق-و-چنگال

خرافه باوری است که حقیقت ندارد و به دلیل جهل یا ترس و مانند آن ساخته شده است. خرافات در مورد خیلی چیزها مثل لباس، غذا، لوازم آشپزی، آینه، عددها، پول و رنگ وجود دارد و فقط به یک نقطه از جهان اختصاص ندارد و ما آنها را در خیلی از نقاط دنیا می‌بینیم. خرافات غذایی از جالب‌ترین آنهاست.

خرافه درباره غذا، پخت‌وپز یا بعضی از خوراکی‌ها یکی از خرافه‌های جالب و متنوع در سراسر دنیاست. خرافات در مورد غذا به جغرافیا یا تاریخ و فرهنگ محلی که ساخته شده مرتبط است و گاهی در یک ملت و فرهنگ دیگر مسخره به نظر می‌رسد! ما معمولاً اگر خرافات یا تفألی با حال و هوای خودمان جور در بیاید به آن اشاره‌ای می‌کنیم اما اگر ناجور باشد می‌گوییم اینها خرافات است!

۹ خرافه درباره خوردن و خوردنی‌ها از سراسر جهان

خرافات غذایی را نباید با برخی از آداب و رسوم غذا خوردن اشتباه گرفت که حاصل تجربه طولانی انسان‌هاست؛ مانند آنچه در طب سنتی ملت‌های مختلف درباره خوراکی‌ها آمده است. همچنین بعضی خرافات ممکن است باعث ضرر و زبان‌های مادی و معنوی شود که باید از آن خودداری کرد؛ اما بعضی خرافات به حالت مراسم سنتی یا جشن‌های بی‌خطر و شادی‌بخش ماندگار شده‌اند و کسی مانع آنها نمی‌شود.

با ما همراه باشید تا با ۹ خرافه مختلف آشنا بشید!

فارغ از درستی یا نادرستی خرافات غذایی، اعم از خوردن، خوراکی خاص، لوازم آشپزی یا مراسم غذایی، برایتان ۹ خرافه جالب و بیرون از فرهنگ ایران انتخاب کرده‌ایم.

تخم-مرغ

۱. تخم‌مرغ و تخم دوزرده

تخم‌مرغ یک خوراکی مقوی و مغذی است و برای تهیه خیلی از غذاها، سالادها و فینگر فودها لازم است. در بعضی فرهنگ‌ها تخم‌مرغ نماد باروری است. به همین دلیل بعضی کشاورزان تخم‌مرغ شکسته را در زمین زراعتی خود پخش می‌کنند، به امید برداشت محصول فراوان! درباره تخم‌مرغ دوزرده هم خرافاتی وجود دارد. مثلاً آن را به ازدواج یا دوقلو زاییدن آشنایان شخصی که آن تخم‌مرغ را شکسته است تفأل می‌زنند. البته تخم دوزرده در فرهنگ ما ایرانی‌ها ضرب‌المثل است برای کسی که کار کوچکی انجام داده اما آن را خیلی بزرگ جلوه می‌دهد.

نودل

۲. رشته دراز در غذا و عمر طولانی

در بعضی کشورها مثل چین که غذاهایی به شکل رشته و نودل متنوع است، این اعتقاد وجود دارد که موقع خوردن رشته غذا نباید آن را قطع و کوتاه کرد چون عمرتان کوتاه می‌شود! بلکه باید موقع خوردن غذاهای رشته‌ای آنها را بدون شکستن رشته‌ها هم زد و رشته‌ها را به صورت کامل و دراز خورد. ایرانی‌ها هم وقتی رشته کار و زندگی را گم می‌کنند رشته پلو می‌خورند!

چای-و-قهوه

۳. چای و پذیرایی

چای و قهوه، دو نوشیدنی‌ جهانی و از نیازهای دورهمی‌هاست و درباره آنها خرافات زیادی وجود دارد و در فال و فالگیری هم زیاد استفاده می‌شوند. چند نمونه از خرافات در مورد چای را ببینید:

ـ برای درست کردن شیرچایی، نباید شیر را قبل از شکر ریخت که ممکن است هرگز ازدواج نکنید!

ـ شکر حل‌نشده ته استکان یا فنجان چای‌، نشانه این است که کسی عاشق شماست!

ـ اگر هنگام چای خوردن چای را ریختید یعنی یک شخص غریبه می‌خواهد به دیدن شما بیاید.

ـ در پذیرایی فقط یک نفر همه چای‌ها را بریزد نه چند نفر! چون بدشانسی می‌آورد.

پرتقال

۴. پرتقال و عشق

درباره آجیل و خشکبار و حتی میوه‌ها هم خرافات عجیبی وجود دارد. چند تا خرافات میوه‌های را در این مطلب می‌آوریم. اینجا به یک خرافه جالب پرتقالی توجه کنید.

در بعضی فرهنگ‌ها درباره پرتقال معتقدند که اگر آن را به کسی بدهید او عاشق شما می‌شود! برخی از آدم‌ها در این مورد گفته‌اند که ما بارها این کار را کرده‌ایم اما جواب نداده و کار نکرده است! احتمالاً پرتقال بمی ما را امتحان نکرده‌اند!

قاشق-و-چنگال

۵. قاشق، چنگال و چاقو

وسایل خانه و آشپزخانه در ساختن خرافات خیلی نقش دارند! بخصوص قاشق و چنگال یا چاقو که جزو ابزارهای آشپزی و خوردن هستند؛ مثلاً:

ـ اگر چنگال از دست بیفتد یک زن به ملاقات شخص می‌آید و اگر چاقو را بیندازد یک مرد به دیدارش می‌آید. در دنیای مدرن و استفاده از ماشین ظرفشویی هم افراد معتقد به خرافات این موارد را در نظر می‌گیرند.

ـ هدیه دادن چاقو خوش‌یمن نیست و باعث قطع دوستی می‌شود. بنابراین هنگام هدیه دادن چاقو یک سکه به آن بچسبانید و گیرنده هم بلافاصله آن سکه را به جای پول چاقو به شما برگرداند!

شما اگر به این خرافه اعتقاد دارید فقط همان سکه یا نیم یا ربع سکه را حتی به غریبه هدیه دهید تا ببینید چطور دوست صمیمی شما می‌شود!

حبوبات

۶. حبوبات، غلات، سبزی و صیفی

انواع آش یکی از غذاهای اصلی دوران گذشته بوده است و به همین دلیل مکان پخت‌وپز غذا در خانه را آشپزخانه می‌گفتند. در آن دوران، سبزی، حبوبات و غلات بیشتر از امروز اهمیت داشتند و حتی آنها را به یکدیگر هدیه می‌دادند و البته برایشان خرافه هم می‌ساختند:

ـ کاشتن تخم جعفری، به باردار شدن زنان کمک می‌کند. بنابراین اگر زنی می‌خواهد باردار شود بهتر است بذر جعفری بکارد.

ـ هدیه دادن جعفری یا بردن آن برای مهمانی شام بدشانسی می‌آورد.

ـ پرتاب کردن برنج به زوج تازه ازدواج کرده برایشان سلامتی، شادی و ثروت می‌آورد. شاید الآن که برنج این‌قدر گران شده اثر کند!

ـ در بعضی کشورها در روز سال نو لوبیا چشم‌بلبلی یا غذاهای خاصی را که با آن پخته می‌شود می‌خورند؛ چون فکر می‌کنند باعث موفقیت و رفاه مالی در سال جدید می‌گردد. سال نو و بعضی روزهای خاص سال در مناطق مختلف دنیا پر از خرافات غذایی است و درباره آن می‌شود یک کتاب نوشت. در ایران خودمان هم آجیل و غذا یا خوراکی‌های خاصی برای شب یلدا یا عید نوروز داریم.

ـ فلفل تند را هرگز مستقیماً به دوست صمیمی خود ندهید که باعث اختلاف و جدایی می‌شود. برای دادان فلفل تند آن را روی چیزی بگذارید و از دوستتان بخواهید خودش بردارد!

کیک-تولد

۷. کیک جشن تولد و کریسمس

کیک تولد و کیک سال نو هم بهانه خوبی برای خرافات شده است:

ـ با فوت کردن و خاموش شدن شمع‌های روی کیک تولد و گفتن تولدت مبارک، ارواح شیطانی دور می‌شوند. همچنین خاموش کردن شمع‌های کیک تولد باعث تبدیل شدن یک آرزو به واقعیت می‌شود.

ـ بریدن کیک کریسمس قبل از شب کریسمس بدشانسی‌آور است. همچنین حداقل یک تکه از آن کیک باید برای روز کریسمس باقی بماند. نخوردن این آخرین قسمت از کیک چقدر می‌تواند عذاب‌آور باشد!

سیب

 ۸. سیب و عاشق واقعی

میوه‌های مقوی و مغذی هم برای خودشان داستان و خرافه کم ندارند. سیب یکی از میوه‌هایی است که علاوه بر نماد سلامتی در برخی جاها نماد عشق و دوستی هم هست:

ـ وقتی سیب درختی را پوست کندید پوست آن را روی جایی بگذارید و ببینید شبیه چه حرفی می‌شود. این حرف اولین حرف اسم عشق واقعی شماست و اگر پوست سیب دراز و بلند باشد شاید حرف‌های بیشتری یا کل نام عشقتان را نشان دهد! به نظرم به دلیل ذهن باز بشر این خرافه در هر زبانی امکان آزمایش دارد حتی زبان شیرین فارسی!

ـ اگر یک سیب را خرد کنید و دانه‌های آن را بشمارید، تعداد فرزندان آینده شما را معلوم می‌کند!

انگور

 ۹. دوازده انگور به نیت ماه‌های سال

در بعضی از کشورهای آمریکای جنوبی رسم است که نصف‌شب دوازده عدد انگور را یکی یکی و به نیت دوازده ماه سال می‌خورند. اگر آن انگور شیرین باشد ماه مرتبط با آن هم برای آن شخص خوب است و اگر ترش باشد آن ماه برای او بد و ناخوشایند است.

حالا وقت آن است که از خرافات بیرون بیاییم و با سفارش فینگر فود یا آجیل مزبار مزه واقعی زندگی را بچشیم!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید